Edukacja i profilaktyka

„UZALEŻNIONY MÓZG. Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego”

 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą pozycją Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego pt. „UZALEŻNIONY MÓZG. Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego” autorstwa Suzette Glasner-Edwards.

Autorka opisała w swoim poradniku techniki i ćwiczenia będące wsparciem dla osób wychodzących z uzależnienia. Połączone zostały trzy metody terapeutyczne: terapia poznawczo-behawioralna, dialog motywujący i uważność. Poniżej załączamy tekst napisany na temat książki przez Pana Zygmunta Medowskiego – specjalistę psychoterapii uzależnień, prezesa Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego. Czytaj dalej

Wczesne sygnały ostrzegania

Autorka: dr Lidia Willan-Horla, terapeutka ACW „Empatia” 

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zachęcam do refleksji nad umiejętnością odczytywania sygnałów, które mogą zwiastować w przyszłości zachowania przemocowe. K. Campbell, nazywa je czerwonymi flagami, a Charlotte Kasl - pionierka ruchu 16 kroków ku wzmacnianiu siebie i odkrywaniu własnego potencjału, w książce pod zaskakującym tytułem Gdyby Budda umawiał się na randki - czerwonym światłem ostrzegawczym. Jak zauważyć te sygnały? Czytaj dalej.

 

BIERNA AGRESJA – CZY TO NIE BRZMI JAK OKSYMORON? 

Autorka: dr Joanna Frankowiak, terapeutka ACW „Empatia”

Agresja głównie kojarzy się nam z łatwym do zaobserwowania celowym działaniem, naruszającym przestrzeń drugiej osoby, powodującym zranienie, ból fizyczny i/lub psychiczny.  Mamy na myśli wyzwiska, przepychanki czy groźby. Agresja, o której zdecydowałam się napisać, ma znacznie subtelniejszą postać. Skrywa się niekiedy za pozornie dobrymi intencjami, maskowana bywa sztucznym uśmiechem czy pozorną współpracą. Innym razem przybiera maskę obojętności. Czytaj dalej

 

EMOCJONALNE PRZEJADANIE SIĘ W CZASIE EPIDEMII KORONAWIRUSA

Autor: Małgorzata Obara-Gołębiowska – psycholog-terapeuta ACW Empatia

Według ekspertów zdrowia psychicznego sytuacja pandemii, której obecnie doświadczamy jest ogromnym stresem, wiąże się ze znaczną zmianą dotychczasowego funkcjonowania i powoduje u wielu osób pojawienie się lub pogłębienie stanów depresyjnych i lękowych. To z kolei może prowadzić do przejadania się.

Badania wskazują na to, że ludzie, którzy doświadczają kryzysowych, skrajnych sytuacji są bardziej narażeni na emocjonalne przejadanie się. I choć jest to zrozumiałą reakcją na stres związany z odcięciem od relacji z innymi, ograniczeniem poruszania się, bombardowaniem nas przez informacje pełne napięcia i niepewności, to w dłuższej perspektywie warto opracować alternatywne strategie zarządzania emocjami. Czytaj dalej.