JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE?

dr Ewelina Kamasz

psycholog i terapeutka Ośrodka „Empatia” 

 

 

Podejmowanie decyzji jest podstawową umiejętnością życiową. Dlatego naszym celem powinno być zwiększenie szansy na podjęcie dobrej decyzji. Oczywiście, czasami dobre decyzje kończą się niepowodzeniem. Jednak dobra decyzja zwiększa szanse na sukces.

 

Istnieje osiem kroków do skutecznego podejmowania decyzji:

 

1. Właściwie określ problem

Aby podjąć decyzję, musisz dokładnie określić swój problem, uznając jego złożoność i unikając nieuzasadnionych założeń oraz uprzedzeń.

 

2. Sprecyzuj swoje cele

Decyzja jest środkiem do celu. Zadaj sobie pytanie, co najbardziej chcesz osiągnąć i które z twoich interesów, wartości, obaw, lęków i aspiracji są najbardziej istotne dla osiągnięcia tego celu.

 

Decyzje, które mają wiele celów, nie mogą być rozwiązane poprzez skupienie się na jednym celu.

 

3. Stwórz nierealistyczne alternatywy

 

Pamiętaj: Twoja decyzja nie może być lepsza niż najbardziej nierealistyczna alternatywa

4. Zrozum rezultaty

 

 

 

Szczera ocena rezultatów wyboru każdej z alternatywnych dróg pomoże Ci zidentyfikować te, które najlepiej spełniają Twoje cele - wszystkie Twoje cele.

5. Zmagaj się z (niezbyt przyjemnymi) kompromisami

 

Ponieważ cele często są ze sobą sprzeczne, będziesz musiał znaleźć równowagę. Niektóre z nich muszą czasem zostać poświęcone na rzecz innych.

6. Określ obszary niepewności

 

 

Co może się wydarzyć w przyszłości i na ile prawdopodobne jest, że tak się stanie?

7. Zastanów się dobrze nad swoją tolerancją na ryzyko

 

 

Kiedy decyzje wiążą się z niepewnością, pożądana konsekwencja może nie być tą, która faktycznie nastąpi. Bardzo przemyślany przeszczep szpiku kostnego może, ale nie musi powstrzymać raka.

8. Rozważ powiązane decyzje

 

 

 

To, co zdecydujesz dzisiaj może wpływać twój wybory jutro, a twoje cele na jutro mogą wpływać na twoje wybory dzisiaj. Tak więc wiele ważnych decyzji jest powiązanych w czasie.

 

 

PRACA DOMOWA:

Zapoznaj się z krokami, które pomagają w podjęciu decyzji. Wybierz problem, który sprawia ci wiele trudności i w dowolny sposób (w dokumencie, na kartce, na głos) opracuj go w oparciu o powyższe punkty. Jaką decyzję postanowiłe/aś podjąć?

 

 

Jeżeli chodzi o decyzje wymagające rozwagi, trudne z natury i od których wiele zależy - zwyczajnie nie spieszmy się z ich podjęciem. Zawsze też możemy zadać sobie pytanie - co by w tej sytuacji zrobił ekspert  lub osoba, którą podziwiamy?