Mając na uwadze zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze w Polsce i na świecie (m.in. zwiększająca się liczba osób ze szczególnymi potrzebami, starszych oraz zwiększające się znaczenie tzw. silver economy), wzrasta społeczna potrzeba na projektowanie uniwersalne. W związku z tym na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa zaplanowano modyfikację na kierunku Budownictwo (II stopień) poprzez wprowadzenie nowego przedmiotu: Projektowanie uniwersalne.
Treści kształcenia: Podstawy projektowania architektonicznego i urbanistycznego pojęcie funkcjonalności i dostępności przestrzeni zurbanizowanej. Kształtowanie architektury z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami i likwidacja barier architektonicznych. Ergonomia w projektowaniu obiektów budowlanych i ich otoczenia. Problemy funkcjonalne osób z niepełnosprawnościami w projektowaniu architektury mieszkaniowej. Kształtowanie obiektów użyteczności publicznej pod kątem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Likwidacja barier architektonicznych w obiektach istniejących i problemy projektowe.
Efekty kształcenia: osoba studiująca w trakcie realizacji zajęć zdobędzie wiedzę z zakresu kształtowania przestrzeni pod kątem przystosowania dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami oraz pozna zasady projektowania obiektów kubaturowych z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo osoba studiująca zdobędzie wiedzę z zakresu norm i wytycznych do projektowania funkcjonalnych budynków i ich otoczenia.
W celu ułatwienia osobom studiującym przygotowania prac dyplomowych, a także poszerzania wiedzy fachowej planowany jest zakup 10 pozycji książkowych dotyczących projektowania uniwersalnego.
Aby zrealizować pełne treści programowe oraz poszerzyć wiedzę studentów na temat projektowania uniwersalnego planowana jest wizyta studyjna w Niemczech w Uniwersytecie, który w pełni wdraża ideę projektowania uniwersalnego (architektura i usługi).